Najlepšie filmy roku 2017

Viete, ktorý film zarobil najviac, ktorý najviac zarezonoval na Slovensku alebo na ktoré filmy chodili ľudia najviac do kín?

Ak by sme sa na to mali pozrieť čisto z pohľadu čísiel z predaných lístkov, tak by sme museli objektívne skonštatovať, že rok 2017 bol i chlp slabší, než minulý rok. Faktom je, že sa urodilo menej kvalitných snímok, než v minulom roku. Napriek tomu, že rok 2017 vychádza v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2016 ako ten horší, nemôžeme tvrdiť, že by sme v ňom nevideli zaujímavé filmy, ktorých význam pretrvá i nasledujúce roky.

V samom závere roka prišla do kín siedma epizóda Star Wars s podtitulom Poslední Jedi. Strhla kritiku i fanúšikov svojou odvážnosťou, modernosťou a neortodoxnosťou v porovnaní so skoršími epizódami. Film mal pritom prísť do kín pôvodne už v máji, no štúdio nechcelo bojovať o priazeň diváka s konkurenčnými blockbustermi a tak premiéru posunulo o pol roka a vyplatilo sa. Už prvotné čísla hovoria o veľkom kasovom úspechu.

Na rok 2017 môžeme nazerať aj z iného uhla. Bol to rok veľkých rozlúčok. So svojou postavou sa rozlúčila známa postava zo Star Wars univerza, Hugh Jackman ako Wolverine, ako aj Anthony Hopkings ako Odin. Boli to však veľkolepé rozlúčky, v ktorých hrdinovia nehrali len tak hracie automaty o drobné v kasíne, ale zachraňovali svet a bojovali o lepšiu budúcnosť. A to nielen svoju, ale aj detí, svojich alebo cudzích.

Asi by ste neuhádli, ktorý film bol najlepšie zarábajúcim v tomto roku. Nebol to ani Logan, ani Thor a ani Strážce Galaxie. Podľa údajov boxofficemojo.com bol týmto filmom Kráska a zviera, ktorý celosvetovo zarobil v tomto roku v kinách vyše 500 miliónov. Film s Emmou Watson zbieral nielen stámilióny dolárov, ale aj množstvo nominácii a cien. Až za Kráskou a zviera skončili Wonder Woman (412 miliónov) a Strážcovia Galaxie 2.

V tuzemských končinách sa veľkej publicite dostalo maďarského filmu O tele a duši. Vo filme, ktorý získal hlavnú cenu na prestížnom filmovom festivale Berlinale si zahrala Slovenka Alexandra Borbély a úloha uzavretej a tichej kvalitárky mäsa jej vyniesla cenu na European Film Awards. Slovenské herečky si nezahrali len v maďarských, ale aj domácich filmoch. Slováci chodili na Špinu, Ninu či Piatu loď. V návštevnosti ich však prekonala koprodukčná komédia Všetko alebo nič.

Nateraz je isté to, že v roku 2018 opäť nebudú kinosály zívať prázdnotou. Aj do tuzemských kín zavíta pokračovanie Avengerov, Jurského sveta, Labyrintu, Creeda, Insidious, ale aj film o Hanovi Solovi, Aquamanovi alebo Čiernom Panterovi. Ktorý sa stane lídrom, o tom si povieme opäť o rok.