Blíži sa 17.ročník festivalu Áčko

Iba niekoľko dní zostáva do začiatku 17. ročníka celoslovenskej prehliadky študentských filmov, Festival Áčko, ktorý bude prebiehať od 16. do 19. októbra 2013 v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení na Svoradovej ulici v Bratislave. Festival aj tento rok predstaví to najlepšie a najaktuálnejšie z tvorby nastupujúcej generácie autorov, študentov slovenských vysokých a stredných škôl s filmovým zameraním.


Prihlásené filmy bude posudzovať odborná porota, ktorá udelí ceny hneď v niekoľkých kategóriách – Grand prix, teda najlepší film festivalu, najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film, najlepší animovaný film a najlepšia réžia, scenár, strih, zvuk, kamera či animácia. Možnosť vyjadriť sa dostanú všetci návštevníci festivalu, ktorí svojimi hlasmi rozhodnú o tom, kto získa Cenu divákov. Novinkou 17. ročníka je zvláštne uznanie malej poroty – kategória „Alternatívny klip & video", v ktorej súťažia filmy, klipy, hudobné videá a žánre na pomedzí reklamy a videoartu, teda vizuálne zamerané cvičenia, ktoré sa vymykajú trom základným druhom filmu (dokumentárny, hraný a animovaný).


Okrem hlavnej prehliadky súťažných filmov ponúkne Festival Áčko 2013 aj bohatý program, pozostávajúci z prednášok, master classov zahraničných osobností zo sveta filmu a špeciálnych projekcií venovaných partnerským zahraničným školám. Tento rok prijali pozvanie pedagógovia a študenti z britskej London Film School, bruselskej RITS School of Arts a riaditeľ Ústavu animácie a audiovízie zlínskej Univerzity Tomáše Bati. Tešiť sa tak môžeme nielen na filmy mladých tvorcov z týchto škôl, ale aj master classy Margaret Elizabeth Glover, Berta Beyensa, Woutera Hesselsa či Libora Nemeškala. Návštevníkov festivalu ďalej čaká beseda pripravovaná v spolupráci s časopisom KINEČKO, prednášky Csaba Bollóka - lektora MIDPOINT: Central European Script Center a šéfredaktora portálu Kinema - Petra Konečného. Výber najlepších filmov posledných rokov pripraví festival minútových a päťminútových filmov AZYL, program obohatia aj krátke filmy ocenené na svetových festivaloch prezentujúce organizáciu iShorts.Už tradične k Festivalu Áčko patrí aj sprievodný multižánrový hudobný program, tento rok po celú dobu konania prebiehajúci v priestoroch podnikov Batelier a FUGA na Továrenskej ulici. Pre návštevníkov sú popri koncertoch takých mien, ako napríklad Vec+Zlokot, každý večer pripravené afterparties, ako aj už dobre známe Filmárske dušičky. Kompletný sprievodný program nájdete tu.


 Organizátorom festivalu je Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení, ktorý výkonne zabezpečujú poslucháči 3. ročníka odboru Produkcia a distribúcia filmového umenia a multimédií.