Hoříci keř sa po prvýkrát ukázal v Prahe

Prvé verejné uvedenie trojdielnej drámy Hoříci keř, mapujúcej udalosti roku 1968 a čin Jana Palacha, ktorý pre HBO Europe natočila poľská režisérka Agnieszka Holland, sa uskutočnilo v piatok 19. januára v kinosále pražského palácu Lucerna. Po projekcii sa uskutočnila beseda, na ktorej nechýbala ani režisérka Hollandová, ktorá okrem iného priblížila zmysel svojho diela, upozorňovala na nebezpečenstvo populizmu a vnímanie "pátosu" - pôvodom gréckeho slova. "V Amerike má dnes pátos trochu pejoratívny nádych. Preto som sa v Hořícím keři snažila o polohu pátosu medzi jeho americkým a gréckym vnímaním," dodala autorka.
Slovo dostala aj slovenská herečka Táňa Pauhofová, ktorá vo filme stvárnila postavu Dagmar Burešovej. Pauhofová počas natáčania pociťovala zodpovednosť voči skutočným osobám zobrazeným filme, nápomocným jej určite bolo, že sa počas výroby zoznámila s Burešovej dcérou - právničkou Zuzanou Špitálskou. Projekcie sa zúčastnila aj herečka Vlasta Chramostová, ktorá mala počas normalizácie zakázané vystupovať a Stanislav Milota - kameraman, autor záznamu z Palachovho pohrebu, ktorý dlhé roky ležal v archívoch.
Na scenári trojdielneho filmu Hořící keř sa s Agnieszkou Hollandovou podieľal mladý scenárista Štěpán Hulík. Slávnostná premiéra série sa uskutoční dnes, 23. januára v Prahe, všetci diváci ju budú mať možnosť vidieť počas troch nediel (27.1., 3.2., 10.2.) na stanici HBO. Tvorcovia chcú sériu uviesť aj na filmových festivaloch, najbližšie na Rotterdamskom filmovom festivale, ktorý sa začína v týchto dňoch.